TWICKEL SZŐLŐBIRTOK KFT
Cím: 7100 Szekszárd, Rákóczi utca 132.
Tel: +36-70-97-87-230
Email: info@twickel.hu
Web: https://twickel.hu/
Twickel Szőlőbirtok
A Szekszárdi Borvidék, és mára Magyarország egyik meghatározóvá vált borászata a Twickel Szőlőbirtok. A vállalkozás tulajdonosa báró Twickel György. A tulajdonos édesanyja Zichy Mária Terézia grófnő magyar nemesi családban született, azonban 1956-ban hazája elhagyására kényszerült. Németországba költözött, ahol megismerkedett majdani férjével, az Észak-Rajnai Westfalia-i származású Clemens Twickel báróval. A haza és a magyarság szeretete az évek során sem enyhült Zichy Mária Terézia grófnő szívében, ezért a család a rendszerváltás után céltudatosan kutatni kezdett a magyarországi befektetési lehetőségek között a régi Zichy-birtokok környékén. A család több generáción keresztül kötődött a mezőgazdasághoz, így a Szekszárdi Borvidék adta lehetőségek inspirációjaként adódott a borral való foglalkozás.
A Twickel család 1993-ban vásárolta meg a Szekszárdi Borkombinátot, majd Liszt pincészet néven vezette be a piacra. A névadással Zichy Mária Terézia grófnő a család Liszt Ferenccel való barátsága előtt tisztelgett. A Twickel Szőlőbirtok jelentős beruházások révén az elmúlt 25 évben az ország egyik meghatározó borászatává vált. A grófnő halála után fia, Báró Twickel György – a magas minőség mellett továbbra is elkötelezve – az európai és hazai trendeknek megfelelően a borászatot a tulajdonosról nevezte el, 2010-ben kiválva a Szekszárd Zrt-ből Twickel Szőlőbirtok Kft. néven vitte tovább a céget.
A Twickel négy borcsaládjának köszönhetően mindenki megtalálja az egyéniségéhez és az alkalomhoz legjobban illő bort, a Twickel Liszt a mainstream, a Twickel Kajmád a prémium, a Twickel Zichy borok pedig a szuperprémium kategóriában keresettek. A Twickel Baronesse borcsalád pedig a legkülönlegesebb Twickel ikon borokat foglalják magukba. Meghatározó fajták a szekszárdi Kadarka és a fűszeres, zamatos Kékfrankos, emellett a Cabernet Sauvignon, a Cabernet Franc, a Merlot, a Pinot Noir és a különleges Syrah kap kiemelt figyelmet.
Báró Twickel György ma a Szekszárd mellett található Kajmádpusztán él feleségével és négy lányával, akiknek már szerep is jutott a borászat életében, ugyanis nevüket a legkülönlegesebb borok viselik.
Szekszárdi Borvidék
A borvidék a Szekszárdi dombság keleti területén helyezkedik el, ami Szekszárd, Őcsény, Decs szőlőit jelenti. A terület központi települése Szekszárd, amely a legnagyobb szőlőterülettel rendelkezik és nevet ad a borvidéknek. A borvidék területének mintegy 70%-án kék, 30%-án fehér szőlőt termelnek. A Szekszárdi borvidék legjellemzőbb szőlőfajtái a merlot, cabernet franc, cabernet sauvignon, chardonnay. Ezek közül több a világfajták közé tartozik. A vidék jellegzetes borfajtája közé sorolható még a bikavér.
A 19. század végén a Szekszárdi Kadarka a csúcsminőségű vörösborok megtestesítője volt és a franciaországi filoxéra-vész idején a franciák nagy mennyiségben importáltak szekszárdi borokat, mivel csak ez a vörösbor felelt meg a francia nemesség kényes ízlésének.
Érdekes, hogy ez a borvidék Európa azon kevés régiói közé tartozik, amely a filoxéra-pusztítást nagyobb károk nélkül átvészelte. Sajnos a borvidéket elfeledte a világ, jóllehet a szekszárdi borok nagy rajongójának, Liszt Ferencnek szavai, aki egyik 150 évvel ezelőtt írt levelében így fogalmazott: „Minden alkalmat megragadok, hogy dicsérjem a szekszárdi bor páratlan tökéletességét, és kedvezően segítsem népszerűségét” vagy IX. Piusz pápa szavai, aki 1865-ben ezt írta a szekszárdi borról: „Ép kedélyemet, egészségemet egyedül e tartja fent.” ma sem veszítettek érvényükből.
A terület egyedülállósága elsősorban az éghajlati és a talajadottságokban keresendő. A hosszú tél és a szélsőséges, de száraz nyár, valamint az igen vastag löszrétegek a szőlőtermesztéshez ideális feltételeket teremtenek.
A Magyarország éghajlatát befolyásoló atlanti, mediterrán és kontinentális hatások elemei itt találkoznak. A terület keleti irányban nyitott, így a meleg kontinentális légáramlatok szabadon járnak, és alakítják ki a jellegzetes éghajlatot.
A talaj szerkezetében a vastag löszrétegek alatt (amelyek közül néhány akár a 30 méteres vastagságot is eléri) a homok, agyag, kőzúzalékos erdőtalaj találhatók meg. Ez az összetett talaj adja a szekszárdi borok gazdag fűszereit, sokszínű aromáit, jellegzetes és harmonikus savait.
Süti tájékoztató