A tizedik borászgeneráció
1746-ban Hajósra érkezett, majd 1748-ban Császártöltésen telepedett le Koch József, aki a falut alapító 13 család egyike volt. Ő volt az első kereskedő a községben. Szőlőtermesztésbe és borászkodásba kezdett és ez tovább szállt apáról fiúra 10 generáción keresztül. 1969-ben születtem, nagyapáim és dédapáim is szőlőtermesztéssel és borkészítéssel foglalkoztak, ezért már gyermekkoromban megszerettem a szőlőt, a löszfalba vájt pincék illatát és hangulatát.
Nagyapám felnőtté válásomig nagy hatással volt rám. Ő tanitott meg a szőlőtermesztés és a borászat alapjaira, sőt a borkereskedelemben is nagy múlttal rendelkezett.
Első szőlőültetvényemet is Ő vásárolta nekem 1991-ben, Hajóson. A kezdetektől éreztem, hogy ez az a tevékenység, amely teljessé teheti életemet és tenniakarásomat. Felsőfokú tanulmányaimat is szőlész-borász szakmérnökként fejeztem be.
A családi tradícióink, szakmai, üzleti, piaci sikereink mellett különösen büszke vagyok arra, hogy 2013-ban a Magyar Borakadémia a tagjai közé választott.
Hajós-Bajai szőlők
A pincénk körül 40ha-os kiváló területeink találhatók, saját telepítésű fiatal ültetvényeink minőségi borszőlő fajtákkal. (Kadarka, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon és Franc, Kékfrankos, Merlot, Chardonnay, Ottonel Muskotály, Rajnai Rizling, Cserszegi Fűszeres, Irsai Olivér, Bácska, Pannonia.)
A terroir
Ez a terroár a borvidék egyik gyöngyszeme. A felső-bácskai barna csernozjon talaj bőséges humusz-, mész és tápanyagtartalma, jó vízgazdálkodása miatt az itt termelt szőlőből készült borokat gazdag íz- illatanyagok, nagy, de szép savak és magas alkoholtartalom jellemzi.
A terroir kifejezést olyan szófordulatokban szokták használni, mint például „a terroir felülírja a szőlőfajtát” vagy a „borban tükröződik a terroir jelleme”. Oly elegáns ez a francia szó, hogy azt hinnénk, csak különlegesen értékes dűlők esetében szabad használni, holott minden szőlőtermő kultúrát, a csemegeszőlő területeket is pontosan lehet jellemezni a terroir összetett jelentésével. A társadalom, a történelem, a természet és a talaj négy T-je rámutat az adott terület szőlészeti -borászati szempontból hasznos, fontos értékeire.
A borotai terroir igazi búzatermő vidék, ahol a paraszti kultúrában hagyományosan „az életnek”is nevezett kenyér alapanyaga született meg. Gazdag mész, humusz és tápanyag tartalmú csernozjomról beszélünk, a régiek által emlegetett bácskai, zsíros, illatos feketeföldről. El tudjuk képzelni azt, hogy a szőlő rosszul érezné magát ilyen körülmények között? Ha az életet adó gabona kiváló termést ad, a borszőlő lemaradna mögötte? A gabonafélék beltartalma és termésmennyisége is arra utal, hogy hatalmas erő van ebben a földben. Mi tehát a terroir Borotán? A magyar földművelést értő és szerető népesség; a több száz esztendős mezőgazdasági tapasztalat, ami apáról fiúra száll; a növénytermesztésre kiválóan alkalmas természeti környezet; és a nagyszerű adottságú föld.
Hajós-bajai szőlők. A felső-bácskai barna csernozjom talaj magas humusz-, mész és tápanyagtartalma, valamint jó vízgazdálkodása miatt az itt termelt szőlőből készült borokat gazdag íz- illatanyagok, nagy, de szép savak és jelentős alkoholtartalom jellemzi. Saját művelési módot alakítottunk ki az általunk kialakított művelés módunk lényege, hogy a szőlőt nem korlátozzuk a növekedésben. Nagy, de szellős lombozatot alakítunk ki, mely jelentősen növeli a szőlőtőke foto-szintetizáló képességét, így a borszőlő és a bor minőségét.
A Hajós-Bajai Borvidéken saját szőlőművelés módot alakítottunk ki saját szőlőtermesztés-technológiát dolgoztunk ki, melynek lényege, hogy a szigorú metszés és a sylvoz művelésre jellemző szálvessző lekötés után a vegetációs időszakban nem bújtatjuk a hajtásokat, nem korlátozzuk a szőlőtőke szabad növekedését. Nagy szellős lombozatot érünk így el, a növény igényei szerint növekszik és kapaszkodik a huzaltartó drótokhoz, kialakítva a számára legkedvezőbb, és a fotoszintézis szempontjából hasznos leghatékonyabb lombozatot. Nyár végén egyszer, csekély módon csonkázunk. Az eredmény tökéletes minőségű friss 100%-os szőlőlé alacsony önköltségen, mert rengeteg kézimunka erőt spórolunk meg. A szőlőtőke boldog, hiszen a lehető legtöbb napfényt tudja hasznosítani.
A frissen préselt gyümölcsleveket korszerű feldolgozó üzemben állítjuk elő és csomagoljuk. A termékek tartósítását pasztőrözéssel biztosítjuk, így jönnek létre a friss egészséges 100%-os rostos szőlőlevek amiket almával, málnával, különböző erdei bogyós gyümölcsökkel, illetve cékla-lével párosítottunk.
Villányi szőlő ültetvények
Ültetvényeink Diósviszló mellett találhatók, A Villányi borvidék egyik legjobb termőhelyén. Diósviszlón mély a talaj és nagyon kötött, ezért nagyon jó a vízmegtartó képessége, ami a rapszodikussá váló csapadékviszonyok miatt különösen fontos.
Koch Borászat Kft.
H-6445 Borota, V.ker.5
Telefon: +3630 475 7174
GPS: 46.263505 19.224286
E-mail: info@kochboraszat.hu
www.kochboraszat.hu
Süti tájékoztató